آزمایشگاه‌های دیجیتال زیرپوستی Reviewed by Momizat on . از تيرماه تا شماره گذشته، با كمك ابزار ساده و علمي «9 پنجره» به تحليل و بررسي گذشته، حال و آينده موضوع ويژه هر شماره از كليك پرداختيم. هر بار نيز يادآور شديم كه از تيرماه تا شماره گذشته، با كمك ابزار ساده و علمي «9 پنجره» به تحليل و بررسي گذشته، حال و آينده موضوع ويژه هر شماره از كليك پرداختيم. هر بار نيز يادآور شديم كه Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » خواندنی ها - Posts » آزمایشگاه‌های دیجیتال زیرپوستی

آزمایشگاه‌های دیجیتال زیرپوستی

از تیرماه تا شماره گذشته، با کمک ابزار ساده و علمی «۹ پنجره» به تحلیل و بررسی گذشته، حال و آینده موضوع ویژه هر شماره از کلیک پرداختیم. هر بار نیز یادآور شدیم که از این ابزار برای شناخت کلی موضوع و ایده‌پردازی استفاده می‌شود. بسیاری از محصولات و فناوری‌های دنیای دیجیتال، تغییرات چشمگیری نسبت به گذشته خود داشته‌اند که در ۹ پنجره‌ها تلاش شد چگونگی رسیدن به ایده‌های جدید و کاربردی شده برای شما تشریح شود.

گفتیم که هدف از این ستون و تولد مطالب ۹ پنجره، بردن شما به پشت پرده تفکر خلاق و آموزش و مرور چگونگی طرح ایده‌‌های جدید است. این کاری است که در بسیاری از شرکت‌های صاحب‌نام فناوری اطلاعات هر روز رخ می‌دهد و نمونه و شاهد آن عکس‌هایی است که از دفترهای مختلف گوگل طی چند ماه اخیر دست‌به‌دست در صندوق پست الکترونیک ما گشته است.

از این شماره، تغییری در ابزار و نوع نگاهمان می‌دهیم و به موضوع ویژه کلیک از زاویه‌ای جدید می‌پردازیم. قصد این است که از آینده این فناوری و تغییراتی که به‌واسطه آن خواهد افتاد برایتان بنویسیم و اشاره‌ای گذرا نیز به چگونگی تفکر منجر به این تغییرات داشته باشیم. دانشمندان و کمپانی‌ها منتظر یکدیگر نیستند تا آینده اتفاق افتد. در دنیای امروز، همه در تلاش هستند تا آینده را آن‌طور که ایده‌پردازی می‌کنند بسازند. «روندهای تکمل» کشف بزرگ صاحب‌نظران عرصه نوآوری است. این روندها بر اساس تمام اختراع‌ها و تجربه‌های موفق دنیا کشف شده‌اند و امروزه در دست متخصصان دنیای دیجیتال قرار دارند تا آینده مطلوب خود و مشتریانشان را رقم زنند. روندهای تکامل حدود ۳۰ تا هستند. به تناسب موضوع ویژه کلیک، هر شماره یک یا چند مورد از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

شکستن مرزها

روند شکستن‌ مرزها، بازگو کننده الزام بهبود سیستم‌ها از طریق حذف مرزهای موجود و قابل تصور برای آن‌ها است. به دلایلی مانند بهبود قابلیت اطمینان، بهبود خواص استحکامی، بهبود و سختی و بهبود ارتباطات این تغییر در مرزها ضروری است. اول باید مرز موجود را شکست و سپس به دو گام بعدی رفت. روند دیگری که در کنار «شکستن‌ مرزها» به موضوع این شماره کلیک ارتباط مستقیم دارد روند «حرکت از مقیاس ماکرو به نانو» است. یعنی همه چیز به لحاظ ابعادی به بسیار کوچکتر شدن (در حد غیرقابل دید بودن) تغییر می‌کنند.

در مورد دنیای پزشکی می‌توانیم این‌طور فرض کنیم که:

  1. برای انجام آزمایش‌های تشخیص طبی، نیاز به آزمایشگاه رفتن حذف می‌شود. هر کسی یک آزمایشگاه دیجیتال دارد که در اندازه‌های میکرو ساخته شده و زیرپوستش نصب می‌شود! این آزمایشگاه مدام نمونه‌برداری‌های مورد نیاز را از خون، عروق و دیگر اندام لازم برمی‌دارد و همان جا داده‌های لازم را تحلیل و پس از پردازش به مرکز پزشکی طرف قرارداد شما ارسال می‌کند. تصور کنید از زیرپوست‌ شما تبادل اطلاعات با مرکز پزشکی صورت گیرد. شاید پزشک شما زنگ بزند و از شما بخواهد که در خوردن شیرینی پرهیز کنید یا بیشتر به ورزش بپردازید. حتی می‌شود که شما بدون مراجعه به متخصص، داده‌های وضع موجود بدن خود را برای چند پزشک ارسال کنید و از آن‌ها کمک بخواهید.
  2. هر یک از ما یک بانک داده سلامت خواهیم داشت که بدون اجازه و کلمه عبوری که خود می‌دانیم برای کسی قابل دسترسی نیست. دیگر این مهم نیست که دفعه قبل پیش کدام دکتر رفته‌ایم و تشخیص او چه بوده و پرونده کاغذی ما کجاست. وقتی همه سوابق پزشکی ما متمرکز و قابل ردیابی و مرور باشد، پزشک معالج از پیش از تولد ما تا امروز را می‌بیند و قادر است سلامتی ما را بر اساس نمودارها و … تا چند سال آینده به دقت بیان نماید.
  3. گوشی‌های تلفن و ساعت‌های مچی که همیشه همراه و کنار دست ما هستند، خودشان مدام نبض ما را اندازه می‌گیرند و دمای بدن و دیگر مشخصه‌های لازم را گزارش می‌کنند.
  4. پزشکی از راه دور که همین امروز هم در حال انجام است و می‌توان نمونه‌های واقعی شکسته شدن مرزها را در این زمینه مثال زد. جراحی‌ از طریق اینترنت و از منزل یا دفتر جراح در کشوری دیگر، همکاری تیم خبره جراحان دور از هم، در یک اتاق عمل آن هم از طریق داده‌های دیجیتال دور از تصور نیست. آماده کردن بیمار برای عمل توسط ربات‌ها و سر زدن به بیمار و انجام چک‌آپ‌ها به کمک وب‌کم و میکروفون و دیگر دستگاه‌های دیجیتالی هم یک امر به راحتی شدنی است.
  5. تجهیزات پزشکی به نحو چشمگیری کوچک‌تر از آن چه امروز هستند و دقیق‌تر از آن‌چه تصور کنیم خواهند شد. نمونه‌برداری‌های دقیق از فاصله چندمتری ممکن می‌شوند و خلاصه همه چیز کوچک و کوچک‌تر خواهند شد.

درباره نویسنده

Mahmoud Karimi

دانش‌آموخته مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی از دانشگاه علم و صنعت/ پژوهشگر و مدرس متدولوژی‌های نوآوری نظام‌یافته و تکنیک‌های خلاقیت برای کشف و حل مساله/ نایب‌رییس پیشین موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران، نماینده انجمن TRIZ اروپا در ایران/ دارای تجربه‌های مطبوعاتی از 1372 و برنامه‌سازی مرتبط با مباحث مدیریتی، ترویج تفکر خلاقانه و نوآوری برای رادیو و تلویزیون/ پدیدآورنده کتاب‌های «40 اصل؛ شاه‌کلیدهای تریز برای نوآوری» و «بهبود بی‌تردید» و مقاله‌های ارایه شده در نشریات تخصصی و کنفرانس‌ها

تعداد نوشته ها : 15

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا