بازار دنیا در دستان شما Reviewed by Momizat on . از مدرسه به خانه آمدم و همسايه نزديك ما گفت: «حدس بزن امروز چه اتفاقي افتاده است؟» فكر كردم كه بايد چه چيز عجيبي رخ داده باشد و با نگاهي به دور و اطراف خانه اند از مدرسه به خانه آمدم و همسايه نزديك ما گفت: «حدس بزن امروز چه اتفاقي افتاده است؟» فكر كردم كه بايد چه چيز عجيبي رخ داده باشد و با نگاهي به دور و اطراف خانه اند Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » خواندنی ها - Posts » بازار دنیا در دستان شما

بازار دنیا در دستان شما

از مدرسه به خانه آمدم و همسایه نزدیک ما گفت: «حدس بزن امروز چه اتفاقی افتاده است؟» فکر کردم که باید چه چیز عجیبی رخ داده باشد و با نگاهی به دور و اطراف خانه انداختن فهمیدم که ما تلفن‌دار شدیم. بسیاری از همسایه‌های ما هنوز تلفن نداشتند و ما با شماره‌گیری‌های پالس صاحب محصولی از فناوری ارتباطی شدیم.
سال‌ها گذشت و روزی در دفتر کارم نشسته بودم که یکی از دوستان خبرنگار آمد و تماسی گرفت و بعد با نگاهی معنادار کلید شماره‌گیری Pulse تلفن‌های ما را روی Tone  تنظیم کرد و ما را به امکانات فناوری روز رساند!  حالا همه دست‌کم یک تلفن، همراه خود دارند و به ادعای اپراتورهای تلفن همراه، تقریبا در دسترس هستند. به یاد دارم که وقتی سرویس ارسال پیامک راه افتاد، همه ذوق‌زده بودند که چه خوب که می‌توان نوشته رد و بدل کرد و دوست تیزبینی همان‌موقع گفت که به‌زودی این ابزار رسانه‌ای تبلیغاتی خواهد شد و چنان هم شد.
واقعیت این است که دنیای دیجیتالی و ارتباطات ماهواره‌ای بدون سیم و سخت‌افزارهای هر روز در حال ریزتر شدن، نشدنی‌هایی را برای ما ممکن ساخته‌اند که حالا امروزه، اعتماد به نفس بیشتر و توقع بالاتری هم در ما ایجاد کرده است. ما به عنوان مشتری اگر یک چیز بگیریم هزاران چیز را در پی آن مطالبه می‌کنیم. مشتری و نیاز او همه جا و در همه زمینه‌ای پیشران نوآوری است. خوانندگان همراه کلیک می‌دانند که در نوشته‌های این ستون به مفاهیم نوآوری نظام‌یافته و TRIZ  استناد می‌شود. موضوع ویژه کلیک را به محتوای علمی TRIZ می‌سپاریم و هر بار با معرفی یکی از «روندهای تکامل» مطرح در دانش نوآوری نظام‌یافته، پیش‌بینی‌هایی از آینده را بازگو می‌کنیم. این شماره در ارتباط با «اقتصاد موبایل» روند «شکستن مرزها» را مدنظر قرار می‌دهیم.
در شکستن مرزها، اول باید مرزهای موجود را شکست و بعد آن‌ها را کم و محدود کرد و سپس بدون مرز کار کرد. این مرز فقط مرز جغرافیایی نیست و محدودیت‌های شبکه‌ای و دسترسی و شکستن تصورهای فکری ما را هم در پی دارد. روند شکستن‌ مرزها، بازگو کننده الزام بهبود سیستم‌ها از طریق حذف مرزهای موجود و قابل تصور، برای آن‌ها است. به دلایلی مانند بهبود قابلیت اطمینان، بهبود خواص استحکامی، بهبود و سختی و بهبود ارتباطات، این تغییر در مرزها ضروری است. با این وصف، در فضای کسب و کارهای موبایلی، می‌توان آینده‌ای نزدیک و کمی دورتر را این‌طور تصور کرد:
۱٫ همه دفتر کار و میز و پرونده‌ها و بایگانی‌ها و اسناد و مدارک و حساب‌های بانکی و هر آن‌چه که فکرش را کنیم، می‌‌آیند و روی این گوشی تلفن که همراه همیشگی ما شده می‌نشینند. مشاهده آمد و شد فرزندان‌ و کارمندان و نظارت بر عملکرد سازمان و نقل و انتقال‌های مالی و اقتصادی حسب بانکی‌مان، از جمله ایده‌های دم‌دست در این خصوص هستند. همه چیز می‌آید روی این دستی همراه و همه کاری با این دستگاه، شدنی می‌شود.
۲٫ ترافیک تبادل اطلاعات، یکی از مساله‌های اصلی است که در آینده نزدیک گریبان‌گیر صاحبان این کسب و کار خواهد بود. امروز هم ساعت‌های پرترافیک و روزهای شلوغ پیامک زدن و گرفتن را شاهدیم. اما در نظر بگیرید که انجام کارهای مختلف به کمک این گوشی همراه شدنی خواهد شد و ترافیک موبایل چند برابر وضع موجود خواهد شد. چراغ‌های راهنمایی و خط‌ویژه و خیابان‌های دوطرفه و یک‌طرفه که در سیستم حمل و نقل داریم، در دنیای تبادل داده‌های نمودهای مشابهی می‌یابند.
۳٫ سخت‌افزارها باید دگرگون شوند تا بتوان به راحتی با این همراه‌ها کسب و کاری را مدیریت کرد. نمایشگرهای ما باید بتوانند کشسان شوند تا در صورت نیاز بتوان با کشیدن گوشه‌های آن، تصویری چندبرابر بزرگ‌تر از ابعاد واقعی را تماشا کرد. وقتی کاتالوگ و بروشور و عکس‌های حرفه‌ای بیایند روی تلفن ما، باید امکان راحت دیده شدن هم فراهم شود. از سوی دیگر، نمایشگرهای مجازی هم به تولید تجاری می‌رسند و شبیه آن‌چه به عنوان اختراع NEC  معرفی شد ما چیزی به اندازه یک قلم خواهیم داشت که تصویر نمایشگر را روی ذرات هوا شکل می‌دهد و به کمک لیزر روی میز ما شمایل صفحه‌کلید را ایجاد می‌کند تا با آن کار کنیم.
۴٫ در عرصه نرم‌افزار نهضت کوچک شدن اندازه فایل‌ها و بالا رفتن کیفیت آن‌ها با حل شدن تضادهای موجود دنبال می‌شود. الان چنین است که یک فایل باکیفیت صوتی یا تصویری و حتی متنی، باید سایز بزرگی داشته باشد و اگر بخواهیم آن را در اندازه کوچک داشته باشیم ناگزیر از کیفیت بالا صرف‌نظر کنیم. بر خلاف این تصور امروزی، همان‌طور که در مورد فرمت‌های مختلف شاهدهایی داریم، ما فایل‌هایی با اندازه کوچک و کیفیت خیلی بالاتر خواهیم داشت. چگونگی‌اش را مهندسان نرم‌افزار خواهند گفت.
۵٫ طراحان گرافیک و فیلم‌سازان، باید گونه‌ای دیگر از مهارت‌های خود را به‌کار گیرند و متناسب با آماج کپی‌کاری‌ها و فتوشاپ‌بازی‌های همه، آثاری دیدنی و خلاق را در فضای دیجیتال، بیافرینند. ابعاد، مدت مکث بیننده روی تصویر و محدودیت‌های فنی، محصولاتی متفاوت از امروز را می‌طلبند.
۶٫ موسیقی‌دان‌ها و آهنگسازان هم در همین چارچوب، مشتری جذب می‌کنند یا آن‌ها را به سرعت از دست می‌دهند. شاید شنیده باشید که بزرگان تولید گوشی تلفن همراه، به آهنگسازان برجسته دنیا سفارش ساخت ملودی می‌دهند تا بر اساس چارچوب‌هایی مثل محدودیت مدت زنگ، شلوغی محیط پخش صدا، ملودی‌های مختلف موجود و … برایشان یک کار تک و نو انجام دهند.
۷٫ امنیت اطلاعات، دغدغه جدی همه صاحبان کسب و کار خواهد بود. وقتی رد و بدل شدن پول و اطلاعات محرمانه‌ای مثل رمزهای عبور و نام کاربری و … از طریق موبایل‌ها صورت پذیرد، در آن‌صورت من مشتری، واسط داد و ستد، سیستم بانکی مرتبط و فروشنده و صاحبان بنگاه‌ها همه با توجه ویژه به امنیت داده‌ها در این عرصه جدید می‌اندیشند. اگر چه در تحلیل‌ها و کشف مساله‌ها، حقوقدان و اقتصاددان و … نقش دارند، اما راه‌حل‌ها باید توسط متخصصان فناوری اطلاعات به اجرا درآید.
۸٫ اپراتورهای تلفن همراه، بازارهای خوبی را در اختیار دارند و به استناد مرجعیت و تعداد مشترکانی که سرویس می‌دهند در بازارهای دیجیتالی و مجازی نقش کلیدی ایفا می‌کنند. ایرانسل که در ایران شروع کرده است.
ظاهر همه این کارها ساده است، اما انجام هر کدام نیازمند طراحی علمی و داشتن رویکردهای حرفه‌ای است. نقش متخصصان مختلف در عرصه فناوری اطلاعات، کارشناس‌های خبره نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای سخت‌افزار، در آینده نمود چشمگیرتری خواهد داشت. همه ما آن‌قدر درگیر کارهای مهم و فعالیت‌های روزمره و انجام باید و نبایدها هستیم که کمتر فرصت فکر کردن و فراتر از آن «خلاق فکر کردن» داریم. چند دقیقه‌ای به دیگر کارها و مشغله‌های فکری‌تان مرخصی بدهید و با مرور محتوای این ستون بیایید و متفاوت فکر کنید. اگر چیزهای جالبی به فکرتان رسید و از ایده‌پردازی خود لذت بردید،‌ با یک ای‌میل به کلیک، دیگران را هم در آن شریک کنید. همه واقعیت‌های امروز، از رویا‌های دیروز متولد شده‌اند.

درباره نویسنده

Mahmoud Karimi

دانش‌آموخته مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی از دانشگاه علم و صنعت/ پژوهشگر و مدرس متدولوژی‌های نوآوری نظام‌یافته و تکنیک‌های خلاقیت برای کشف و حل مساله/ نایب‌رییس پیشین موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران، نماینده انجمن TRIZ اروپا در ایران/ دارای تجربه‌های مطبوعاتی از 1372 و برنامه‌سازی مرتبط با مباحث مدیریتی، ترویج تفکر خلاقانه و نوآوری برای رادیو و تلویزیون/ پدیدآورنده کتاب‌های «40 اصل؛ شاه‌کلیدهای تریز برای نوآوری» و «بهبود بی‌تردید» و مقاله‌های ارایه شده در نشریات تخصصی و کنفرانس‌ها

تعداد نوشته ها : 15

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا