زندگی بدون سیم‌های دست و پا گیر Reviewed by Momizat on . ما كه حرفه‌اي نبوديم فقط در دانشگاه بود كه دسترسي به شبكه داشتيم. آن هم با ثبت نام قبلي و دريافت كارت عضويت در سايت دانشكده كامپيوتر و ورود در ساعت‌هاي مجاز برا ما كه حرفه‌اي نبوديم فقط در دانشگاه بود كه دسترسي به شبكه داشتيم. آن هم با ثبت نام قبلي و دريافت كارت عضويت در سايت دانشكده كامپيوتر و ورود در ساعت‌هاي مجاز برا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » خواندنی ها - Posts » زندگی بدون سیم‌های دست و پا گیر

زندگی بدون سیم‌های دست و پا گیر

ما که حرفه‌ای نبودیم فقط در دانشگاه بود که دسترسی به شبکه داشتیم. آن هم با ثبت نام قبلی و دریافت کارت عضویت در سایت دانشکده کامپیوتر و ورود در ساعت‌های مجاز برای انجام تمرین و پروژه‌های درسی. البته به خاطر دارم که یکی دو سال بعد، وحید می‌توانست از منزلشان وارد شبکه شود و تحت سیستم عامل داس با دیگرانی چت کند یا بعدتر از آن زمان، موجودی و گردش مالی حساب بانک ملی شرکت را بررسی نماید. نیمه دهه ۱۳۷۰ بود که ایمیل‌داشتن فراگیر شد و آنلاین می‌شدیم و یاد می‌گرفتیم که چطور از موتورهای جستجو استفاده کنیم. شبکه آشنای ما شد و ما نیز با او همزبان شدیم.

مهدی ـ پسر دایی من ـ کابلی چندین متری داشت که از پنجره اتاقش به چند آپارتمان آن طرف‌تر می‌رسید. وقتی منزلشان میهمان بودیم، توضیح می‌داد که چه رکوردهایی در رقابت با  دوستش ثبت کرده‌اند. حالا که دیگر کوچکتر‌های خانه به دشواری رضایت می‌دهند بنشینند پای کامپیوتر و بدون داشتن رقیبی آن سوی کابل‌های شبکه بازی کنند.

روند توسعه شبکه در همه جای دنیا شتاب دارد. از شبکه‌های محلی گرفته تا حالا که شبکه‌های بزرگ و وب‌ها در حال به هم پیوستن و ایجاد پورتال‌های عظیم هستند. توسعه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم، هم در زمینه نرم‌افزار رخ داده است و هم سخت‌افزارها را به پیش می‌برد. از نگاه نوآوری نظام‌یافته و TRIZ این کاربران هستند که به عنوان «عضو کاری» پیشران سیستم به شمار می‌آیند. ممکن است من و شما که کار و زندگی‌مان لزوما وابسته به شبکه نیست، اثرگذاری خود بر آن را چندان احساس نکنیم. اما آن‌ها که مدام در حال کار حرفه‌ای بر مبنای زیرساخت‌های شبکه‌ای هستند حضور پررنگ خود را باور دارند. سیستم‌های ناوبری، شبکه‌های زنجیره‌ای فروش دارای شعبه‌های متعدد در کشورهای گوناگون، بانک‌ها و بورس‌های بین‌المللی، سیستم‌های پزشکی، سازمان‌های دولتی و غیردولتی که کسب و کارشان مبنی بر تبادل لحظه‌ای اطلاعات است. اگر شبکه‌ها ایراد داشته باشند، تصور کنید وضعیت سوخت‌گیری در کشور خودمان چه می‌شود.

«تکی ـ دوتایی ـ چندتایی» شدن یکی از روندهای تکامل مهم است. این روند در مورد موضوع ویژه «کلیک» در اغلب موارد مصداق داشته است. همان زمان که این روند تکامل سیستم‌ها را معرفی می‌کردیم، اشاره شد که کابردهای فراوانی برای آن می‌توان جستجو کرد. سیستم‌ها وقتی برای بهتر شدن و حرکت به سمت ایده‌آلی، گام به گام توسعه می‌یابند، یکی از الزام‌های توسعه‌ آن‌ها، از تکی بودن به دوتایی رسیدن و از دو، چند شدن و بعد دوباره یکی شدن از نوع و نسلی متفاوت است. ممکن است در شرایطی یک سیستم در تکثیر پیش از تکی شدن دوباره خود صدها سیستم مرتبط به هم داشته باشد و شاید هم وقتی به ۳ یا ۴ سیستم رسید، به نسل تکی خود تغییر یابد. روندهای قابل طرح دیگر در مورد شبکه «شکستن مرزها» و «کنترل‌پذیری» هستند. «شکستن مرزها» با ایجاد شکست در وضع کنونی محدودیت‌ها و مرزبندی‌ها آغاز می‌شود و بعد به مرزهای کم و محدود سوق می‌یابد و در نهایت شرایط بدون مرز را دنبال می‌کند. در «کنترل‌پذیری»، اول اقدام کنترلی مستقیم ایجاد می‌شود، بعد اقدام کنترلی واسطه‌ای و سپس ایجاد بازخورد را شاهد هستیم. در گام پایانی نیز به بازخورد هوشمند می‌رسیم.

با این توضیح و توصیف مختصر ببینیم که چه چیزهایی در مورد شبکه می‌توان تصور کرد و چند روز باید تلاش داشت یا صبر کرد تا همه به واقعیت بپیوندند:

  1. حذف شدن هارد دیسک‌ها از کامپیوتر چندان عجیب نیست. سرعت شبکه به اندازه‌ای بالا می‌رود که چیزی کمتر از سرعت پردازشگر کامپیوترمان نخواهد داشت. در این صورت به شرط نگرانی نداشتن از خطاهایی مانند قطعی شبکه، چرا باید چیزی جز نمایشگر و صفحه کلید روی میز کارمان باشد. همه فایل‌ها به سادگی از روی هارد دیسک موجود در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین حالا مگر گوگل درایوی را در اختیار ما قرار نداده است؟ و مگر محصولات Thin Client به بازار معرفی نمی‌شوند.
  2. فایل‌های یک‌پارچه می‌آیند و پسوندهای متعدد تغییر شناسنامه می‌دهند و همه به جای فامیل بودن با یکدیگر خواهر و برادر می‌شوند و بدون اهمیت داشتن پسوند، در نرم‌افزارهای مختلف قابل استفاده خواهند بود. دسترسی کاربرهای مختلف به فایل‌ها و کار مشترک روی آن‌ها هم با سادگی ممکن می‌شود. اگر قرار است پوستری طراحی شود، عکاسی از شیراز، با گرافیستی از رشت، در کنار طراحی از مشهد، همزمان روی فایل کار می‌کنند تا حاصل کارشان زودتر چنان شود که دوست دارند و سفارش‌دهنده خواسته است. با برقراری شبکه‌های توسعه‌یافته، همین‌ها می‌توانند ملیت‌های مختلف و خانه‌ و محل کاری در این سو و آن سوی دنیا داشته باشند.
  3. تحولی جدی در عرصه چندرسانه‌ای‌ها و به ویژه تصویر رخ خواهد داد. آرزوی مخترع تلویزیون که داشتن ارتباط صوتی تصویری دو طرفه بود جامه عمل می‌پوشد و از شرایط امروزی به پدیده‌ای جدید خواهیم رسید. دوربین‌های پورتابل برنامه‌های تلویزیونی که در برنامه‌های زنده باید به کمک فرستنده مستقر در مقصد و … تصویر را روی آنتن برنامه در حال پخش از استودیو بفرستند، به کمک سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه به تعداد بیننده‌ها تکثیر خواهند شد.
  4. دیگر چیز دست و پا گیری به نام سیم و نگرانی از اتصال و قطعی آن نخواهیم داشت؛‌ همه شبکه‌ها بدون سیم خواهند بود و تشخیص برقراری ارتباط و قطعی آن به کمک بازخورهایی است که سیستم، هوشمندانه به ما می‌دهد. اینجا است که مساله ترافیک چهره‌ای دیگر از وجود و اهمیت خود را بروز می‌دهد. ترافیک شبکه در شرایطی که همه چیز از همه جا تحت شبکه هستند، مدیریتی را می‌طلبد که در آن نیازها و پیام‌ها و صفر و یک‌های مدام در حال رفت ‌و آمد، هم تصادف نکنند، هم دیر نیایند و نروند و هم سردرگم و حیران نباشند. تصور کنید که رادیو پیام، هر چند دقیقه یک‌بار اخبار ترافیکی ویژه شبکه‌ها را گزارش کند!
  5. امنیت مساله‌ای مهم و پررونق می‌شود. با امکان ردیابی آسان log شدن و ورود و خروج‌ها به هر شبکه‌ای، امنیت به طرز چشمگیری بالا می‌رود. این امنیت صداقت در کسب و کارها را نیز افزایش می‌دهد و راه انکاری باقی نمی‌ماند. روند خریدهای هر فرد یا سازمانی، نشان‌ از سلیقه، گرایش‌های مصرف، تغییر درآمد، نوع تحصیلات، شرایط خانوادگی و بسیاری پارامترهای دیگر خواهد داشت. پس اگر گاهی حافظه ما چیزی را به یاد نیاورد، این داده‌های ثبت شده در شبکه هستند که همه چیز را به صراحت برایمان بازگو می‌کنند.
  6. گوشی‌های تلفن همراه، همه‌کاره‌تر می‌شوند. اصلا مفهوم ارتباط بسیار فراتر از مکالمه کردن و پیام رد و بدل کردن خواهد بود. همه ابزارهای فناوری اطلاعات، وقتی فراهم باشد مفهوم ارتباطات متحول خواهد شد.
  7. سیستم‌های مختلفی مانند مخابرات، برق، راهنمایی و رانندگی، بانک‌ها، شهرداری، مدرسه، دانشگاه، میدان میوه و تره‌بار، رستوران‌ها، سوپر مارکت‌ها، پزشکان و … به هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند و با داشتن پروتکل‌هایی مشترک، کاربر و مشتری را از مراجعه‌های چندگانه و چندباره بی‌نیاز می‌کنند. حضور روبات‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در همه جا نیز چیز بیگانه‌ای تلقی نمی‌شود. دسترسی به همه این‌ها با ورودی‌هایی یکسان «آن‌چه شما خواسته‌اید» را برای مشتری در پی خواهند داشت.

همه این‌ها ظاهر کار را ساده و دلخواه می‌کنند، اما پشت پرده حکایتی دیگر و پیچیدگی‌های علمی خاص خود را دارد. نقش متخصصان مختلف در عرصه فناوری اطلاعات، کارشناس‌های خبره نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای سخت‌افزار، باید تیم‌هایی قوی را شکل دهند تا این ‌آینده‌نگاری‌ها جامه عمل بپوشند. در کنار این‌ها، تحقیق و توسعه دانشمندانی از فیزیک و شیمی و ریاضیات با همنشینی بزرگانی از اقتصاد و علوم دیگر ضروری است.

همه ما آن‌قدر درگیر کارهای مهم و فعالیت‌های روزمره و انجام باید و نبایدها هستیم که کمتر فرصت فکر کردن و فراتر از آن «خلاق فکر کردن» داریم. چند دقیقه‌ای به دیگر کارها و مشغله‌های فکری‌تان مرخصی بدهید و با مرور محتوای این ستون بیایید و متفاوت فکر کنید. اگر چیزهای جالبی به فکرتان رسید و از ایده‌پردازی خود لذت بردید،‌ با یک ای‌میل به کلیک، دیگران را هم در آن شریک کنید. همه واقعیت‌های امروز، از رویا‌های دیروز متولد شده‌اند.

درباره نویسنده

Mahmoud Karimi

دانش‌آموخته مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی از دانشگاه علم و صنعت/ پژوهشگر و مدرس متدولوژی‌های نوآوری نظام‌یافته و تکنیک‌های خلاقیت برای کشف و حل مساله/ نایب‌رییس پیشین موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران، نماینده انجمن TRIZ اروپا در ایران/ دارای تجربه‌های مطبوعاتی از 1372 و برنامه‌سازی مرتبط با مباحث مدیریتی، ترویج تفکر خلاقانه و نوآوری برای رادیو و تلویزیون/ پدیدآورنده کتاب‌های «40 اصل؛ شاه‌کلیدهای تریز برای نوآوری» و «بهبود بی‌تردید» و مقاله‌های ارایه شده در نشریات تخصصی و کنفرانس‌ها

تعداد نوشته ها : 15

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا